Inför: Edsbyn-Gripen Trollhättan

Seriepremiär – Föreningarnas match – FRI ENTRÉ – Matchstart 18.00. Där har vi fredagens viktigaste punkter när vi nu startar upp Elitseriesäsongen 2026/27. Edsbyn är utsedd till Guldfavoriter av media och sina motståndare, detta för 3e gången på 2000-talet. Det får vara taget och vi vet hur svårt det brukar vara att infria favoritskap sett till en hel säsong, samtidigt så älskar det här laget utmaningar så vi ser det här som positivt. En första förhoppning: HOPPAS vi blir MÅNGA på matchen i morgonkväll, LAGET är värda det.

En intressant fredag väntar i, och utanför, DOVISTA Arena. LAGET, föreningen och våra suveräna samarbetspartners har gjort allt dom kan för att just DU ska komma på matchen i morgonkväll och det gäller gammal som ung. Exakt vad som händer utanför Arenan från kl 16.30 har det annonserats om hela veckan och det är en hel del.

Jag kan länka till annonsen om det HÄR >>> https://bandybyn.se/2026/10/15/viktigt-att-veta-infor-fredagens-premiar/

VIKTIGT att komma ihåg är att fast det är FRI ENTRÉ så behöver ALLA en biljett för att komma in, nytt för den här säsongen och något vi tränat på under Svenska Cupen.

Boka din biljett HÄR >>> https://clubs.clubmate.se/bandybyn/

Alla med säsongskort går in på det såklart och under matchen kommer det att ske utlottningar bland alla som är på matchen, ett vuxenpris och ett barnpris kommer att lottas ut. Dessa presenteras på storbilden under matchens gång. Så BOKA BILJETT NU! 🙂

EIF Alpina såg jag erbjuder tävling i jägarvila och vinnaren vinner ett säsongskort i slalombacken, där ska det bli intressant att höra/se vem som vinner. Ola Mattsson kände sig lite småsugen att testa det hörde jag men det står nog högt i odds ändå att han är slutvinnaren skulle jag tro 😉 Å han har inga slalomskidor heller så var det bra med det. Men prova gärna Ola, jag med flera håller på dig! 🙂

Apropå på odds så är alltså Edsbyn favoriter att vinna SM-Guldet kommande säsong. Det 15e guldet för Byn OM det skulle hända. Det är väldigt sällsynt att Edsbyn är favoriter före en säsong och vad jag kan komma på så har det bara hänt två gånger under 2000-talet. Dels 2005/06 när vi också vann SM-Guld efter seger 6-2 i finalen mot Hammarby. Sen var vi också favoriter i SM-Finalen 2008/09 när vi förlorade mot Västerås med 4-5. Alla övriga säsonger har Byn inte burit på något favoritskap även om man internt ALLTID trott på sig själva men media och våra motståndare har vägrat ”erkänna Byn” och då har vi mer än gärna smugit, ”satt oss i vinnarhålet för att sedan städa av motståndet när luckan kommer” och säsongen väl ska avgöras. TIO gånger har vi lyckats under 2000­­-talet, NIO av dom som underdog. Fantastiskt och helt oslagbart oavsett lagidrott! 🙂

SM-Finalen förra säsongen har dock gett rejält eko i Bandysverige så nu vill ”alla” försöka fälla oss genom att utse oss som favoriter för dom är trött på ”smygande Byn”. Så är känslan och ja, nåt måste dom ju prova 😉 Mest uppspelt av alla känns nästan Bandypuls-Million vara som anser att det är ett FIASKO om Byn inte vinner SM-Guld i vår. Det känns som Byns framgångar börja svida rejält i det i grunden orangeblå hjärtat där. Bedömer man så har Villa väldigt många fiaskon med sig i sin ryggsäck då så otroligt stora favoriter som dom varit en del säsonger. Som senast förra säsongen då Villa var gigantiska favoriter kontra hur oddsen är på Edsbyn inför den här säsongen mot Villas var då. Det var väl dunderfiasko av Villa att bränna förra säsongen då med Millionmått mätt 😉

GRIPEN TROLLHÄTTAN

Vi har en spännande premiär framför oss. Jocke Hedqvists Gripen Trollhättan kommer hit och det är försäsongens och Svenska Cupens stora överraskningslag vi har att möta. Dessutom kommer dom ha en rejäl (?) supporterskara i form av Yellow Front med sig har jag sett nånstans så det gäller att Farmers är redo också för i vår hemmaborg ska inte Gripens supportrar komma och dominera, där regerar Farmers, förutsätter jag.

Det känns inte idealiskt att möta Gripen i premiären egentligen för dom kommer hit fulltankade med energi och kan absolut ställa till det för Byn om vi inte skulle vara redo att ta fajten. Att möta dom en tisdagkväll i januari i ”serielunken” hade varit något helt annat tror jag. Men allt annat än Frillesås hemma i premiären eller i andra hemmamatchen är positivt, det upplägget har vi fått nog av.

Gripen hamnade ju annars på minus i sin ”silly” enligt expertisen. Theo Lewerin (Villa), Hampus Pettersson (Åby) och Kalle Lempinen (Bollnäs) lämnade, bra spelare allihop. Alfred Rustas enda nyförvärv men även libero Victor Karlsson är tillbaka efter långtidsskada och kan även han räknas in som ett nyförvärv. Victor en viktig kugge, speciellt när Lewerin lämnade för Villa. Sen tror jag faktiskt nya assisterande tränare Jesper Bryngelsson är en bidragande orsak till att Gripen börjat säsongen så bra. Nu har Bryngel en ”smygroll” och det tror jag kan passa honom bra efter några tuffa säsonger i Vbg och Boltic där spelarmaterialet inte räckt till. Jag tror mer om Jesper än vad resultaten i dom två klubbarna visat och att ha en smygroll bakom Jocke Dunka kan vara helt perfekt för Bryngel i nuläget, tror jag.

Gripen har en bra defensiv och flera bra fartspelare som gör sig extra bra i omställningar. Tänker där främst v-halv August Klang, kapten Felix Callander, fw Jaakko Hyvönen samt Tim Tyldes Persson som jag inte riktigt vet vilken roll han har men är mer på mitten än på topp numera tror jag. Dessutom vass keeper i Isak Skog, finsk landslagsmv, så det gäller absolut att vi är påkopplade om vi ska brotta ner Gripen. Det är bara att erkänna att Gripen har allt att vinna i morgonkväll, nästan ingen tror på dom förutom dom själva.

EDSBYN

Så vi får bära ett tungt favoritskap och det ska vi kunna hantera, vill jag tro i alla fall. Men premiärer är alltid nåt speciellt och det är sällan allt sitter klockrent i såna matcher samtidigt som Byn varit väldigt tunga och stabila framförallt hemma i DOVISTA under Svenska Cupen. Så bra som Byn sett ut så här tidigt på en säsong har vi inte gjort på flera år. Känns som vi har ett ännu jämnare och stabilare lag den här säsongen där olika spelare kliver fram i större roller i olika matcher och det är ju en styrka i sig. Det är svårt att lyfta/hylla någon före nån annan så här långt men det går ju inte komma ifrån att det har lyst lite extra om Oscar Wikblad ändå. Alltid bra, gör alltid jobbet och även om han går mållös från nån match ibland så har han då puttat in annat istället som gör att laget oftast vinner matcherna.

Sen har vi absolut stark ”dagsform” på Robin Öhrlund som är lite ”snackisen på Byn” just nu. Gjorde en stark avslutning på gruppspelet av cupen och fortsatte i samma stil även i finalspelet och ju fler matcher laget spelar tillsammans desto mer hittar man sina medspelare i rätt ytor på planen också såklart. Vi kommer nog få se många assister av klass från nr 79 under säsong känner jag och en bra Robin besitter egenskaper som vi lite saknat i Byn förut. Intressant!

Känns som ”trean därbak” med Jocke – Elias – Jeppe fått väldigt lite rubriker så här långt vilket man annars såklart förtjänar att få. Det är vår trygghet alltid och jag skulle fan inte byta ut nån av dom mot nån annan försvarsspelare i hela serien känner jag nu när jag börjar skumma över det hela lite snabbt. Så där har du en perfekt ”trea” att bygga ditt landslag runt nye förbundskapten Johan Sixtensson. Det jag reflekterat mest över så här långt av dom tre är att Elias tar rejäla kliv i spelet med boll, där vet vi ju sen förut att både Jocke och Jeppe är typ facit på hur man hanterar boll som försvarsspelare. Snart har dom lärt upp Elias också, det ser man klara stänk av redan nu.

PREMIÄROMGÅNGEN

Det finns en hel del ovissa matcher i premiären som ser ut så här förutom vår match: Bollnäs-Åby/Tjureda, Broberg-Sirius, Vänersborg-Hammarby, Vetlanda-Frillesås, Tillberga-Västerås och Villa-Sandviken (matchstart 20.15 i Lidköping).

Jag vet inte riktigt vad man är ute efter som läsare av ett Inför men jag brukar vilja skriva nån rad om övriga matcher också men har förståelse att det kanske inte faller alla i smaken. Ni får scrolla vidare då. Kollar jag oddsen just nu vad som eventuellt mest skulle locka till spel så är det nog 3,10 på Broberg hemma mot ett Sirius utan Alexander Härndal (1,74 på Sirius). Även 5,20 på Vbg hemma mot Bajen (1,32) känns som ett högt odds, i alla fall i en premiär när vi ännu vet nästan ingenting.

V-lagen Vetlanda, Västerås och Villa är odiskutabla vinnare. Tror Villa är väldigt sugen på att trycka dit SAIK av mer än en anledning och jag tror överlag att vi får se ett mer fokuserat Villa den här säsongen med få bottennapp. Bollnäs är nästan lika stor favorit som Vetlanda och Västerås är, det kanske är rätt men jag har ju fått för mig att Åby/Tjureda kommer att vara lite obekväma för sina motståndare och i en premiär kan allt hända ändå. Men visst skulle det vara ett fiasko (Million?) om inte Bollnäs vinner ändå så det är ju såklart grundtipset.

FIKTIV ENTRÉ

Jag tycker vi fortsätter med våra ”många-bäckar-små-insamlingar” även den här säsongen. Det ger ändå en slant när man i slutet av mars summerar det hela och t.ex. Fiktiv entré gav ju 71 629 kr förra säsongen till slut. 71 629 kr som inte kommit in annars (?). Mest riktat till er som ser matchen hemifrån såklart men det är alltid tillåtet att slanta in en Fiktiv och kanske SPECIELLT en sån här gång när det är Fri entré på matchen. Vi kör på tre alternativ i år igen, den här gången: 44 kr – 71 kr – 90 kr så då blir det:

SWISHA 44 kr – 71 kr eller 90 kr till 123 283 87 95 och MÄRK: Fiktiv

50/50-LOTTERIET

Vi är favoriter till att vinna SM-Guld, är vi favoriter till att vinna 50/50-ligan bland Elitserielagen också? Absolut topp-3 i alla fall och det här är VI väldigt bra på! Vi slog ett rungande klubbrekord i Svenska Cupen med 216 800 kr i vinster och lika mycket till föreningen. VI slog ALLA delmål jag satte upp under cupen och lika i sommarens två 50/50-lotterier. Så VI har visat lika bra form som LAGET så här långt och det är bara att hoppas det håller i sig och att SVITEN håller. Vad är SVITEN? Jo att VI under hela förra säsongen tog oss över 40 000 kr i vinstsumma i VARJE hemmamatch 🙂 Räknar jag in sommarens två lotterier och Svenska Cupen samt backar tillbaka till säsongen 2024/25 dessutom så har vi just nu 38 RAKA med som minst 40 000 kr i vinstsumma. HELT OTROLIGT och vilket bevis det är för det stöd Edsbyn har ute i landet.

Så den SVITEN fortsätter VI väl på? Just nu är vinstsumman uppe i lite över 12 000 kr och då är vårt suveräna spurtdygn kvar så jag, kräver inget, men VET att vi bör ha bra chans att fixa 39e raka i morgonkväll 🙂 Så sitt INTE lottlös vad du än gör:

KÖP DIGITALA 50/50-LOTTER HÄR >>> https://clubs.clubmate.se/bandybyn/?id=228cc0bd-f4d5-4def-8b4c-de0175fb85c7

Fysiska lotter finns på Blomsterboden, på BANDYHÖRNAN som har öppet 11.00-14.00 i morgon, nere på kansliet finns 50/50 samt givetvis vid entrén före matchen, eller ja redan från kl 16.30 i morgon då. Frasse och Thommy kan givetvis dyka upp som gubbarna i lådan vid ICA också, håll utkik och visa uppskattning genom att köpa minst TVÅ lotter om dom står där 🙂 Dom kan sitta på vinstlotten i morgon känner jag.

MATCHREFERAT (?)

Ibland funderar jag på om jag orkar nöta på som jag har gjort i x antal år ännu en säsong och skriva nåt efter varje match… Jag känner att jag vill gå lite på magkänsla där den här säsongen så får vi se vart det tar vägen. Jag kommer nog välja att skriva nåt väldigt kort ibland och istället summera veckan i en Söndagskrönika ibland för det känner jag ändå att det oftast finns tid att rita ihop nån gång under helgen. Det som tar emot mest är veckomatcher och när man ska upp och jobba dagen efter, några såna kommer garanterat gå bort. Samtidigt vet man ju att nu har i stort sett alla (som vill) ändå sett matchen. Var ju annat förut när det var Text-Tv och Sportradion som gällde när Byn spelade borta, sen ringa tränaren på bussen på vägen hem som fick berätta om matchen för mig som jag sen skulle ”berätta vidare” för er läsare. Jodå, det hade sin tjusning det också 😉

LADDA PÅ INFÖR I MORGON

Nu laddar vi för premiär. Farmers Tifogrupp har gjort jobbet såg jag i ett inlägg på sociala medier alldeles nyss så nåt läckert blir det när Edsbyn gör entré. Sen fortsätter det förhoppningsvis under matchen också med ett heltaggat Farmers som överröstar Yellow Front som kommer för att stötta sitt Gripen.

KOM NER OCH VISA DIN UPPSKATTNING för det LAG vi har och vad dom uträttat så här långt under säsongen. Ta med minst en kompis om inte alltid går på hemmamatcherna och KOM IHÅG att boka biljett även om det är FRI ENTRÉ >>> https://clubs.clubmate.se/bandybyn/

Samt stötta SVITEN genom att handla 50/50 >>> https://clubs.clubmate.se/bandybyn/?id=228cc0bd-f4d5-4def-8b4c-de0175fb85c7

Vinstsumman passerade precis 12 000 kr när jag började skriva, NU har den passerat 14 000 kr 🙂 men jag har skrivit långt också 😉 Ska dra ner textmängden framöver men är det premiär så är det! 🙂

AVSLAG 18.00 – Kom ihåg det!

TILLSAMMANS ÄR VI STARKA – TILLSAMMANS ÄR VI EDSBYN!

/Håkan Brindholm
brindholm66@gmail.com

share