Samuli Helavuori klar för 2026/27

Edsbyns IF Bandy kan med glädje meddela att den finske landslagsmannen Samuli Helavuori har valt att aktivera sitt optionsår med klubben.

Under hösten 2023 förlängde Samuli sitt avtal med Edsbyns IF Bandy med 2+1 år, och nu står det klart att optionsåret är aktiverat. Det innebär att Samuli kommer att representera Edsbyn även under säsongen 2026/27.

Samuli anslöt till herrlaget inför säsongen 2021 och har sedan dess varit en mycket viktig del av lagets framgångar. Redan under sin första säsong i den rödblå tröjan var han med och spelade hem SM-guldet på Studenternas, och nu senast bidrog han starkt till att föra laget hela vägen till SM-finalen i Västerås.

Med sin arbetskapacitet, spelintelligens och internationella rutin har Samuli etablerat sig som en nyckelspelare i Edsbyns IF Bandy och en publikfavorit i Svenska Fönster Arena.

För närvarande befinner sig Samuli hemma i Björneborg, Finland, där han representerar det finska landslaget i VM.

Vi tackar Samuli för det fortsatta förtroendet för Edsbyns IF Bandy och önskar honom och det finska landslaget stort lycka till i mästerskapet.

share