Rättvist kryss mot Gripen

Spännande, böljande, chansrikt men ändå målsnålt när Gripen och Byn delade på poängen via 2-2 (2-1) i en bra fredagsunderhållning, speciellt andra halvlek. Det har kunna gått åt vilket håll som helst men sista 37 min blev mållösa otroligt nog och till slut så kändes det nästan fel om något lag skulle förlora den här, som det blev, intensiva matchen. Så rättvis delad pott och tre av fyra poäng på Byns roadtrip får väl ändå anses godkänt.

Ikväll var det tuffare motstånd än i onsdags i form av ett Gripen/Trollhättan som jag tror gjorde sin bästa Elitseriematch ikväll (?). Gripen några klasser bättre än Vbg samtidigt som Vbg åker upp till Söderhamn och vinner mot Broberg med 6-4! Svårt att förklara. Förklaringen kan ju vara att man ska respektera alla motståndare i den här serien i alla matcher. Broberg synade ju också ett blekt Vbg i onsdags såklart och det ena gav antagligen det andra måste man ju tro…

Fokus på vår match ändå och där gick kommandot i vågor i matchen. Gripen började med pondus och var vassast i upptakten så därför inte helt logiskt att Byn gjorde 0-1 i 18e min om än vi då hade smugit oss in mer i matchen. Målskytt Ted Hedell som både skapade läget och avslutade det hela efter några sekvenser däremellan och skönt ledningsmål för Byn. Andra matchen i rad med ledningsmål, det där kommer att rätta till sig det där.

Första halvlek tycker jag ändå Byn var lite väl passiva både utan boll och med boll för att det skulle kännas riktigt bra i paus och när det var dags för pausfika låg vi också under med 2-1. Detta efter straffmål 1-1 Philip Florén i 29e min och 2-1 Hampus Pettersson i 34e min på en retur, mer ett tillfällighetsmål såsom Hedells 0-1 mål. Att Gripen ledde i paus kändes ändå motiverat om man ser till hela halvleken.

Andra halvlek blev överlag bättre, från bägge lag, och att hela halvleken innehöll bara ett mål är egentligen helt otroligt. Men kanske också lite signifikativt för två lag som ”får slita för målen” i de flesta matcherna hittills. Martin Frid kvitterade till 2-2 på tennis i 53e min efter fint anfall på högerkanten med Hellmyrs, Hedell, Bysell och målskytt Frid inblandad. Före det så hade Gripen ett par skapliga lägen som en bra Henke Karlström avvärjde och Henke vann väl en jämn målvaktsmatch ikväll mot Isak Skog i Gripenkassen. Bägge var bra, Henke hade lite mer att reda ut är ändå känslan.

Sen blev det alltså inga mer mål även om det fanns många, inte solklara lägen kanske men ändå lägen som i många matcher kan ge mål. OM man har en period där man inte behöver slita för målen så hade det här slutat 4-4/5-5 istället. Flera hörnor som det blev rörigt på och i såna situationer avgör ofta om man är i ”zonen” eller inte när det gäller att forcera in bollen. Varken Byn eller Gripen är väl där än men kanske på väg åt det hållet ändå. Kan vi hoppas.

Andra halvlek var fartfylld och böljade mycket fram och tillbaka, Gripen lite på poäng bättre första halvan av halvleken men Byn avslutade bäst och hade dom vassaste lägena i slutet av matchen. Därför kanske man känner att Byn var närmast segern men zoomar man ut så hade Gripen minst lika många halvlägen i halvleken så hade Byn vunnit så har jag nog ändå skrivit att ”vi hade lite flyt som vann ikväll”. Nu känner jag att det blev ett rättvist kryss istället.

Vi tar små steg åt rätt håll spelmässigt och vi får ett bra kvitto kommande onsdag hur pass vårt spel håller då Villa Lidköping kommer på besök. Regerande mästarna Villa som vann med 6-4 mot blivande mästarna Bollnäs ikväll så där har vi något att bita i på onsdag. Jag vet inte riktigt på vilket ben jag ska stå gällande Byns egna spel. Det byggs även ikväll väldigt mycket på Per Hellmyrs och det funkar väl ikväll också men t.ex. Ludde Bjernulf som var så makalöst bra på försäsongen på högerhalven har fått flytta över till vänsterhalven nu och får spela lite för mycket andrafiolen kan jag känna.

Vi behöver Luddes fart mer i offensiven känner jag och Ludde kom i alla fall med lite mer i spelet i andra halvlek så vi tar det som ett steg i rätt riktning även där. Vi har helt klart ändrat lite strategi i vårt spel sista tiden, vi är inte alls lika intensiva i återerövringsspelet som tidigare och främst inte som förra säsongen utan nu är vi ”som vilket lag som helst” i spelet utan boll. Men det fungerar godkänt det här också och vi ska komma ihåg att vi är i ”tuffa november” och utan både Jocke Svensk och Oscar Wikblad fortfarande så vi har sparkapital.

Individuellt så sticker några spelare ut tycker jag. Libero Jesper Granqvist hyllades med rätta av kommentator Pihl Svensson som väl också får godkänt numera om vi ska blanda in honom. Jeppe imponerar och jag förstår att Jeppe är uttagen i landslaget nästa helg, hatten av för Jeppes insatser under Jockes frånvaro som varit närmast klockren. Henke Karlströms kurva pekar också åt rätt håll och kvällens match var nog Henkes bästa/tryggaste. Även om det gör lite ont i hjärtat att en så bra målvakt som Oscar Löfström får så lite chanser men ja, den enes bröd den andres… Samuli Helavuori som vänsterback fungerar klart bra och Samuli kommer också med bra i offensiven. Så lite ”snor ju” Samuli en hel del av Luddes möjliga offensiva attacker också då dom ju spelar på samma kant.

Offensivt finns mer att hämta men vi är ändå mycket mer där och nosar nu än för nån vecka sen, så det kommer nog. Tolv hörnor och inget mål ikväll, det hamnar ju på minuskontot. Däremot elva hörnor emot och inget insläppt är klockrent. Inställningsmässigt klart bra i andra halvlek men lite för passivt i första halvlek är min känsla. Så som helhet en klart godkänd fredagsinsats mot ett svårspelat Gripen som vi har svårt att vinna mot nere i Trollhättan. Hemma i slutet av januari nyper vi dom! 🙂

OMGÅNGEN I ÖVRIGT

Brobergs chocklförlust mot Vbg med 4-6 hemma mot Vbg nämnde jag ovan. Svårt att förstå det efter onsdagen. Bollnäs hade kommandot i en halvtimme borta mot Villa Lidköping och ledde då men Villa vred över och gjorde viktiga 4-3 i slutsekunderna före paus. Höll ställningarna även i andra halvlek och vann rättvist (vad jag snappat upp) med 6-4 till slut. William Arvidsson tre mål. Det säger ändå en del om serien när upphaussade och till ikväll obesegrade Bollnäs nu har 14p på 2a plats och lite hånade Byn bara är 4p efter på 6e plats. Rolig Elitserie!

Frillesås är jumbo nu på 3p men ledde 4-2 på Studan mot nu serieledande Sirius med ca 25 min kvar men Sirius vände och vann med 6-4. Just 6-4 var kvällens resultat, tre matcher slutade så. Ett till kryss hittar vi i Karlstad där Boltic höll på att klämma till Hammarby men bortalaget hämtade in 5-3 till 5-5 efter mål av David Jansson i 86e och på straff till 5-5 i 93e min. David tremålsskytt och gastkramande på slutet. SAIK kunde inte rida vidare på sin framgångsvåg utan Vetlanda var steget före större delen av matchen och vann med 8-5. Starkt tycker jag. Läge att sätta kommentator Robin Mårtensson i en egen skrubb också kanske, han skrek vid några mål för Vetlanda så han hördes även i våran sändning 🙂

VÄRT EN SLANT?

Finns det några som tycker kvällens kämpainsats är värd någon krona även om det ”bara” blev en poäng? Jag kan tänka mig göra det i alla fall. Kan vi göra så här att dom som tycker det är värt en slant köper TRE 50/50-lotter till onsdagens match mot Villa Lidköping så ser vi hur mycket den summan ökar närmsta dygnet från nu? Vi provar! Just NU är vinstsumman 3240 kr.

SÅ KÖP 3st 50/50-lotter HÄR om du tycker Byns insats ikväll var värd det >>> https://clubs.clubmate.se/bandybyn/?id=2c15a4c9-6a6a-5b53-9dea-88c6f4ee65dd&checkouts=l

TACK FÖR IKVÄLL, nu laddar vi för Villa Lidköping på onsdag. Vinna mot Pelle Fosshaug vill väl alla (?) 😉

SPELARBETYG:
+++ Jesper Granqvist
++ Henrik Karlström
+ Samuli Helavuori

GRIPEN/TROLLHÄTTAN-EDSBYN 2-2 (2-1)
Edsbyns mål:
Ted Hedell, Martin Frid

Publik: Oklart

På plats var i alla fall Farmers Södra som hördes vid en del Nu läll! Bra jobbat 🙂

/Håkan Brindholm
brindholm66@gmail.com

share