Klackupprop till FREDAG! Mer om det i texten nedan. Ett skadeskjutet Byn räckte inte till borta mot ett bra Sirius i fredags vilket väl ändå var ganska väntat som läget är. Nu har Byn en tuff novembermånad framför sig med TVÅ hemmamatcher och fyra bortamatcher. NU om någonsin måste vi hjälpas åt om vi vill vara med och spela dom stora matcherna i februari/mars. Dit vill vi och dit kan vi ta oss, OM vi hjälps åt NU. Så skarpt läge på FREDAG för både lag och supportrar.
Det blev stora siffror i arslet i fredags (2-8) i en match där Sirius vinner helt rättvist såklart. Samtidigt tycker jag det grinar emot Edsbyn också som får slita otroligt hårt för sina mål medan många av baklängesmålen, på olika sätt, ramlar in alldeles för lätt. Det är lite signifikativt för ett lag som kämpar i motvind egentligen men det gäller att INTE ge upp utan kämpar och sliter man på ändå så vänder sånt här över tid. Tycker också att Byn verkligen kör på i 90 min så det kan vi inte klaga på, det är inte på just den punkten det brister just nu och jag tycker inte siffrorna 8-2 speglar matchen spelmässigt. 6-3 match typ.
Det är ju egentligen inte mycket att diskutera angående fredagens match, det är för mycket som ”inte sitter fullt ut” både defensivt och offensivt som gör att vi är ganska långtifrån ett BRA Sirius för dagen. Vi ska mötas igen hemma i Arenan FREDAG 12 DECEMBER i ”Fri entré matchen” och då ska vi ta revansch och visa mer vad vi går för. Jag LOVAR att vi säljer oss dyrt då och att vi är fler än dom 737 personer på läktaren som det var i fredags. En fin fredagkväll, hemmalaget 2a i tabellen inför matchen och serieledare när omgången är färdigspelad och det lockar 737 pers till Studan i Uppsala. Då är våra 818-956 personer på våra hemmamatcher hittills bra i jämförelse.
Då var säkert en tiondel av den publiksiffran Edsbysupportrar dessutom och att Farmers fick ihop en buss dit lovar gott för ”tuffa november” som ligger framför oss. Jag har ju själv varit bussåkande supporter, hejaklacksledare och ”reseledare” i hur många år som helst i ungdomens/medelålderns tid så jag vet hur det är. Framförallt vad KUL det är att TILLSAMMANS stötta sitt lag i vått och torrt både på hemmaplan och bortaplan. Dagens ungdomar/medelålders som står i Klacken och åker på bortaresor får ju ändå vara med om framgång i form av SM-Guld emellanåt men när en annan var som mest fanatisk så var det inte så.
Mellan 1984 och 2004 hade vi ett glapp på 20 år utan SM-Final och det var då jag och min generation var som aktivast. Så vi gjorde ”supporter-hästjobbet” så vi sen fick framgångar i form av SM-titlar att glädja oss åt från 2004 och framåt 😉 Jag kommer ihåg från den tiden att det var t.ex. inga problem att få iväg en supporterbuss till Västerås en onsdagkväll och sen hem och upp och jobba tidigt morgonen efter. Oftast blev det förlust dessutom men vi var van det och älskade laget lika mycket ändå bara dom stod upp och kämpade för emblemet och vi visade det genom vår närvaro på dom flesta matcherna.
Det var såklart andra tider då och att se matcherna från tv-soffan var det ju inte i närheten av. I allra bästa fall en snutt från nån Edsbymatch i Sportnytt/Sportspegeln. Mobiltelefoner fanns ju inte heller i början av den där ”20-årsperioden utan framgångar” och ”flugan Internet” hade heller inte uppfunnits då. Det kom ju dock så småningom under den tiden, både mobiltelefoner och internet. Det gjorde ju i mitt fall att det var ju inte läggdags direkt när man kom hem från en bortamatch heller för med internet så kom hemsidor och när jag alltid gillat att skriva så var det bara att sätta sig vid datorn och skriva en sammanfattning av matchen när man kom hem. Sen kudden och sen upp och jobba.
Det var ju egentligen mer tacksamt att skriva då än nu för då hade ju de flesta läsarna av mina rader inte sett den bortamatch vi varit på utan då kunde man ju nästan ”ljuga ihop vad man ville” och alla trodde på det 😉 NU är det annorlunda, nu har ju de flesta sett matcherna själv, både borta- och hemmamatcher och TYVÄRR väljer FÖR MÅNGA att göra det från Tv-soffan istället för att stötta laget på plats. Det ÄR ett problem för bandyn i sin helhet och Edsbyn i synnerhet då vi år efter år ligger topp-3 bland ”streamade matcher” just här i Edsbyn. Det är TUR ATT MÅNGA STÖTTAR ekonomiskt på andra sätt såsom via 50/50 och Miljonklubben m.m. annars finns det ju inte en chans i världen att vi i lilla Edsbyn skulle kunna fortsätta konkurrera på den här nivån som vi idag gör.
Samtidigt så gäller det att vi bättrar på publiksiffrorna annars binder vi ju ris åt egen rygg för framtiden för i slutänden är det ju ändå föreningens ekonomi som avgör var vi kan lägga ribban för kommande säsong. Sämre ekonomi ger mindre pengar i budgeten för spelartruppen och mindre budget där, ja då förstår ni vad som händer i ett längre perspektiv. Samtidigt som det också lockar MER att spela för Edsbyn om det är bra med folk på hemmamatcherna också såklart kontra tvärtom, är det glesare och glesare på läktarna så tappar vi det ”trumfkortet” också som annars kan vara avgörande i en spelares beslut var han ska spela.
KLACKUPPROP TILL FREDAG!
Som alla känner till så har ju inte Byn plockat så många poäng som vi hade hoppats och trott så här långt i serien, vi har 5p på sex matcher. Det finns ju då förklaringar i form av skador men även några underprestationer av laget får vi lägga in där även om jag inte räknar in fredagens match där. Publiksiffrorna på fyra hemmamatcher har varit: 907 – 956 – 818 – 856 och nu har vi Frillesås hemma på fredag. Motståndarna/matchen i sig låter väl inte som en ”wow-match” men den är VIKTIG SOM TUSAN och jag känner att det är NU vi måste sluta upp och stötta. Det är inget krisläge än för Byns del men det kan bli om det inte tickar in poäng i en match som den på fredag.
Så jag utmanar tidigare Klackfolk (och nuvarande Klackfolk såklart) att på fredag går vi på bandy och STÄLLER OSS I KLACKEN! JAG gör det också OM gensvaret blir bra från andra Edsbysupportrar som stått där förut men som inte stadigt gör det längre. Jag slänger ut lite namn som poppar upp på uppstuds och tänker då på Farmers Östra (så intakt som möjligt) med Elin Brunlöf i spetsen, David Elofsson med familj och följe, Essa med ”sitt gäng” såsom Jumpen, Svartsved m.fl., Maria G Nilsson med följe, Ulla-Marie (hon är given nästan alltid hemma i Arenan), Clas Blom med följe (Clas har tagit kompledigt från ordinarie sysslor matchdagar för att vara med här), Bergius/Challe m.fl., ”Pälsmössorna/Kafé Granqvist” som för mig är bl.a. Lurken/Erik Dahlström/Jonas Persson/Robin Nilsson/Niklas Robertssom med följe samt så många som möjligt av alla som brukar åka i MIN Finalbuss m.fl. m.fl. Samt givetvis trummisarna Tomas Nilsson/Joel Lind!! Vi gör GEMENSAMT en insats och höjer medelåldern i Klacken för en kväll! 😉
Bollnäs är för mig Medgångssupportrarnas Mecka men skulle vi ramla ner ännu mer i våra publiksiffror än dom dryga 800 vi varit på slutet så är ju vi också på väg dit på nåt sätt. På FREDAG VISAR VI MOTSATSEN! Det är bara TVÅ hemmamatcher i hela november (den här + Villa 19/11) så att man inte har råd är inte giltigt skäl för mig. Kafé Kuben är Pub Kuben på fredag, det kan ju också göra sitt till för att få till en bra klack tänker jag. LAGET behöver stödet nu i tuffa november och jag kan nästan lova att gör vi jobbet NU så får vi vår absoluta belöning senare den här säsongen. STÄLLER DU UPP? 🙂
Vi gör fredagen till en rolig och minnesvärd fredag och jag lovar att laget skulle uppskatta det OERHÖRT MYCKET om vi skulle få till det här! Ni som är bra på sånt, ”tagga” dom ni kan av dom ovan vid namn nämnda så tror jag det i sig ger en kedjereaktion på det hela att ännu fler hakar på och i slutänden får vi till en rolig fredag i gammal god anda. Sen får vi hoppas Klacken kör låtar som vi ”äldre” kan och kanske kan ni läras oss nån av dom nya också 🙂 Just i det fallet har det ju varit lättare om man varit Bollnässupporter, där kör man fortfarande samma låtar som på 90-talet medan här i Byn poppar det ju upp nåt nytt nästan varje säsong. Beundransvärt båda delarna.
Förhoppningsvis har jag/vi fått lite hintar till Inför på torsdagkväll om ”KLACKUPPROPET” gett effekt. Ni får gärna hinta till mig via sms/messenger om ni dyker upp på fredag. Skulle vara jäkligt kul om vi kunde ro i hamn det här. Jag ska försöka bidra med Vicks Blå och eventuellt lite gräddkola 🙂
Det blev mer klack än bandy i dagens rader. Om man kollar lite på Elitserien så här långt så är det ju en underbar start på serien som helhet där många lag är bra och nu efter sex omgångar har alla tagit poäng också när Frillesås slog Sandviken i fredags. Inget lag har gått helt fullt, där är Sirius närmast när man tappat bara en poäng av tolv möjliga. Sen kom en tidig julklapp till Siriussupportrarna i fredags dessutom när det meddelades att Alexander Härndal signerat på ett nytt 3-årskontrakt med Uppsalalaget. Där mår man bra just nu.
Obesegrade så här långt är också 2an Villa Lidköping och 3an Bollnäs och att dom två lagen ligger topp-3 är väl också enligt förhandstipsen. Ändå känns inte Villa lika orubbliga som senaste säsongerna och Bollnäs har väl varit Svenska Mästare i okt/nov förut så det är väl också lite som det brukar vara. Antar att planen i Bollnäs är att hålla längre den här säsongen. Vetlanda, Hammarby och Västerås är övriga lag som ligger topp-6 just nu.
Där har vi slagit Hammarby regelrätt samt att vi var bättre än VSK i den matchen men föll ändå. Så det är två lag vi kan hantera igen längre fram på säsongen. Vetlanda har vi inte mött än mer än i match om 3e pris i Svenska Cupen men det är väl ett lag jag tror vi kan utmana sett över en hel säsong eller även i en matchserie i ett eventuellt slutspel om vi skulle stöta på varandra där.
Att Gripen ligger sist med 1p är väl det sticker ut. Samtidigt visar det också vad bra årets Elitserie är när Gripen ännu efter sex omgångar inte har vunnit. Kan väl aldrig tänka mig att Gripen blir kvar på sistaplatsen över tid men jag tror Gripen får harva därnere från 10e plats och neråt då det inte riktigt lyst om Gripen på försäsongen heller.
Det är en lite läskig Elitserie på så vis och att då bli det mest skadedrabbade laget av alla som Byn är just nu är lurigt. Så kommande matcher med Frillesås h, Vänersborg b och Gripen b är viktiga som tusan. Fredagen först då och TÄNK OM vi skulle kunna få till den bild jag målat upp i huvudet angående fredag så vore det underbart. Fixar vi det så tror jag som sagt vi får belöning för det både på fredag och längre fram på säsongen.
Biljett till matchen på fredag kan du köpa här >>> https://clubs.clubmate.se/bandybyn/?id=91cc03c0-00c7-524c-afdf-c10ed5b267aa&checkouts=b
Vill du redan nu köpa digitala 50/50-lotter så gör det här >>> https://clubs.clubmate.se/bandybyn/?id=91cc03c0-00c7-524c-afdf-c10ed5b267aa&checkouts=l
Jag/vi hoppas KLACKUPPROPET blir lyckat! Dyk upp DU också! 🙂
TILLSAMMANS ÄR VI STARKA – TILLSAMMANS ÄR VI EDSBYN!
/Håkan Brindholm
brindholm66@gmail.com