Edsbyn ska spela SM-Final igen!

TACK EDSBYN! Vi är bjudna på festen igen och vi älskar ju SM-Finaler och med allt runtomkring ett sånt evenemang. Ikväll blev det inte ens spännande när Byn dundrade in den första matchbollen och vann med 10-3 (8-0!) och därmed 3-0 matcher för Byn mot Hammarby. Kan det ha varit Jocke Svensk-effekten?! Kanske. För ikväll var vår ikon nr 12 tillbaka efter 5v och två dagars läktid av sitt benbrott. Nåt typ av rekord det också? Jag ryser! Vi älskar Jocke och unnar honom av hela våra rödblå hjärtan att han ska få vara med på festen nästa lördag! 

Sånt här gör sig inte av sig självt, att gå till SM-Final! Laget/ledarna gör ett hästjobb i stort sett året runt för att komma till festen i Västerås nästa helg. Så värd. Men det är så mycket mer som ligger bakom sånt här, som alla fantastiska samarbetspartners, supportrar, lottköpare och många, många fler! Sträck på er ALLIHOP och FÖRSÖK TA ER TILL VÄSTERÅS nästa lördag. Det blir (ännu ett) minne för livet! Vi är bra på SM-Finaler och nu kan vi sitta soffan på lördag och eventuellt måndag och se vilket lag vi får möta i SM-Final. Villa eller Västerås, bägge alternativen har sin tjusning. VIKTIGAST är att ta sig till SM-Final, att få vara med på festen. Sen när det närmar sig match så ska vi givetvis göra allt för att vinna men att vara bjuden på festen är ju lite av halva grejen.

Ikväll körde Byn över Hammarby och efter 35 min var det klart, då var det 5-0 till Byn. Bajen stred tappert och ska all heder för sin insats i både semifinalen och sin säsong och man avslutade även snyggt med att vinna andra halvlek ikväll. Uppträdde även respektfullt och visade inga “dåliga-förlorare-tendenser” vilket uppskattas. Men ikväll var Byn för stora och för hungriga och så länge det var match så var Byn riktigt bra med många delaktiga och främst Ted Hedell och Oscar Wikblad drev Byns spel under 1a halvlek. En hyfsad duo! 

Vi fick hål tidigt på Bajen när Jack Ternander fanns på plats framför mål och styrde in ett inspel från Oscar Wikblad till 1-0 i 5e min. Han blir ju så glad när han gör mål Jack, underbart bara det och den perfekta starten på matchen. Sen var ju som sagt Jocke Svensk tillbaka, efter 37 dagars läkning och rehab av det benbrott han ådrog sig mot Vetlanda 28/1. Fantastiskt! Drog ett sms “kärlek” till Jockes sambo Linnea när matchen startade och fick till svar från henne typ “det kan inte finnas någon envisare människa”. Så sant. Å så viktig för Byn! Det blev en helt annan harmoni i hela Arenan när laguppställningen presenterades OCH på isen, där sprider Jocke så oerhört mycket trygghet till hela laget med sin närvaro. TACK din envisa jävel 😉 

Tänker inte beröra matchen i sig så mycket. Det var som sagt klart efter dryga halvtimmen. Oscar Wikblads fart på isen var i en egen division den här kvällen, oj vilket driv i åkningen. Oscar satte också 2-0 på hörnretur på en hörna han själv sköt i 22a min innan Ted Hedell bjöds på friläge av Bajen-försvaret minuten efter och skickade upp 3-0 i nättaket. Viktor Birgersson övergiven i kassen. 4-0 styrde Bajen in i eget mål i 32a min när Byn skickade in ett frislag och 5-0 gjorde Martin Frid på en strumprullare till hörna i 34e min och det var spiken. TIll paus hade Byn gjort tre till, solonummer Bysell till 6-0, Hedell 7-0 och Oscar assisterad av Hedell satte 8-0 och 08-orna var slagna redan till pausfikat.

Defilering i 2a halvlek som Hammarby vann med 3-2 vilket gav slutsiffrorna 10-3 till Byn. Oscar gjorde sitt 3e till 9-0 och Albin Bysell ordnade tvåsiffrigt när han snyggt frispelad av Samuli Helavuori satte 10-3 i nättaket, sopren med Birgersson. Sen bara glädje, glädje, glädje vid slutsignal och det är nåt speciellt att bli finalklar, det blir sån eufori hos alla efteråt. Ryhed såg ut som han hade firat hela 2a halvlek, sång från Farmers, alla kvar på läktarna, till slut sälen av laget och fast det nu är tre år sen senast så kände man direkt igen den här underbara finalkänslan.

TACK EDSBYN!! Nu njuter vi några dagar. Info ang finalen lär komma från föreningen innan helgen. Bussbiljetter börjar säljas på måndag vet jag i alla fall. Finalbiljetter köper man själv via tickster. Jag vill inte föregripa något då jag inte sitter på all info men Edsbyns supportrar är i alla fall hänvisad till C1 och C2 men där är inte C1-biljetterna släppta än. Jag lägger till länken här men hänvisar i övrigt till att läsa den info föreningen lägger ut om finalen. Biljettlänk här >>> https://secure.tickster.com/sv/wzgfjj72zm0db3u/selectevent 

Jag själv känner både en tomhetskänsla och en lycka när det här inträffar. Det blir en hög anspänning inför ett SM-slutspel och när det tar den väg det nu har gjort så mår man inom sig jäkligt bra! Man kommer att sova gott inatt. Behöver inte känna någon stress utan allt kommer att ordna sig innan det bär av mot Västerås nästa lördag. Frågor dyker som vanligt säkert upp men sånt löser sig under resans gång.

LITE SMÅTT OCH GOTT

Det kan ju bli fler Edsbylag i SM-Final också. U17 vann igår 1a semin hemma mot seriesegrarna Villa Lidköping med 8-6 och retur på lördag i Lidköping kl 17.00. Den som vinner sammanlagt spelar SM-Final. Sen spelade U19 sin 1a semifinal borta mot Vetlanda ikväll och matchen slutade 0-0!! Noll-noll! Helt otroligt ju. Retur här hemma i Arenan på SÖNDAG kl 15.00 och lika där, den som vinner sammanlagt går till SM-Final och ja, vi börjar på noll-noll! Missa inte den matchen.

Sen är ju redan vår Melinda Altberg klar för SM-Final så även i damfinalen har vi representation från Edsbyn då ju Melinda spelar med Villa Lidköping numera och Melinda gör det med den äran dessutom. Fantastiskt kul! Västerås eller Sandviken blir Villas motståndare, just nu 2-1 i matcher till VSK.

2-1 i matcher till VSK även i herrarnas semifinal mot oslagbara Villa Lidköping. Den är ju otroligt intressant nu! Västerås med hemmaplan på lördag kl 15.00 och blir finalklar vid seger, vilken skräll isåfall. Dags för Pelle Fosshaug att visa sina (eventuella) kvalitéer som tränare nu då. Har mest agerat mysfarbror under säsongen tycker jag och kört med att han tränar ett självspelande piano och hela tiden försökt vara lite rolig i intervjuer. Slut på smekmånaderna nu för nu är det upp till bevis, ett självspelande piano är det inte längre och då är det väl dags för Fosshaug att styra/stämma upp det. Intressant! 

VILL NI BIDRA med nån krona ikväll också? Dumt att inte försöka. Har redan fått påfyllning i min Slutspelsutmaning där vi nu är 158 pers med och nu vet vi att summan att betala blir 350 kr ELLER 500 kr, beroende hur SM-Finalen slutar. Vill du vara med? Smsa mig på 070-333 05 20 isåfall, eller mejla på brindholm66@gmail.com eller skicka på Messenger. Vi var 265st förra säsongen, dit når vi inte nu. Har dock en “joker” som ensam köpt ett 50-tal egna andelar t.ex. förra säsongen men som jag inte hört något ifrån nu så hoppas ju lite på den “jokern” fortfarande 😉 

SEGERSLANT: DET hakar ni på ikväll? Är finalplatsen t.o.m. värd 10-3 = 103 kr? Jag tror många swishar den summan ikväll nu när det är finalklart! Vad ska vi ta som alternativ två då… (?). Jocke Svensk = nr 12 och i spel igen efter 37 dagar = 49 kr? Ja vi kör på det! Så då blir det: 

SWISHA 103 kr eller 49 kr till 123 283 87 95 (Bg 434-5500) MÄRK: Segerslant

VILL DU SPONSRA FARMERS FINALBUSSAR? Vi har ju fantastiska Farmers som följt laget hela säsongen, hemma som borta. Det “kostar” att ligga på topp som supporter och Farmers ordförande Anton Långmo har frågat mig om jag inte kan skriva en blänkare ifall någon vill skänka pengar till Farmers egna Finalbussar för att eventuellt få ner priset lite för dessa trogna supportrar. Det är väl det minsta man kan göra känner jag! SUMMAN får vara valfri men minst 100 kr kan vi väl säga och vill nån bidra med 500 kr eller mer så är det ju helt suveränt. Kan jag ana att SPELARNA kan tänka sig att swisha 100 kr vardera till det här ändamålet? 😉 Det vore jäkligt snyggt. NYTT Swish-nummer här då:

SWISHA FARMERS valfri summa på 123 378 43 03 och MÄRK: Busspeng

Avslutar smått och gott med 50/50-lotteriet!! HELT OTROLIGT vilka vinstsummor det är på 50/50 hos oss. Ikväll köptes 50/50 för 151 820 kr varav hälften går till föreningen och hälften till två vinnare enligt nedan:

1a pris: Nr 7046 vinner 57 300 kr (fysisk lott)
2a pris: Nr 21998 vinner 18580 kr (digital lott)

STORT TACK ALLA LOTTKÖPARE. Ni är helt makalöst suveräna.

SPELARBETYG:
+++ Oscar Wikblad
++ Ted Hedell
+ Jocke Svensk

SM-SEMIFINAL 3:5
EDSBYN-HAMMARBY 10-3 (8-0!)
Edsbyns mål:
Oscar Wikblad 3, Ted Hedell 2, Albin Bysell 2, Jack Ternander, Martin Frid, självmål

Publik: 1772

50/50-lotteriet:
1a pris: Nr 7046 vinner 57 300 kr
2a pris: Nr 21998 vinner 18580 kr

EDSBYN ska spela SM-Final lördag 15/3 kl 16.45 mot Villa eller Västerås. Missa INTE!

TILLSAMMANS ÄR VI STARKA – TILLSAMMANS ÄR VI EDSBYN!

/Håkan Brindholm
brindholm66@gmail.com

share